Reifträger

Szczyt, który góruje nad Szklarską Porębą (1362 m n.p.m.), a ponad główny grzbiet Karkonoszy wynosi się na wysokość 60 m. Po wschodniej stronie stromo opada w kierunku Kotła Szrenickiego, a w południowej części łagodnie schodzi na Grzbiet Śląski. Szrenica jest zbudowana ze skałek granitowych i rumowiska skalnego, które pokrywa przede wszystkim wschodnią stronę zbocza. Granitowe gołoborza porastają zółto-zielonkawe porosty, które z daleka przypominają szron. Stąd prawdopodobnie wzięła się nazwa Szrenica.

Mimo że Szrenica nie jest wybitnie wysoką górą, panują tu warunki śniegowe takie, jak w Alpach na wysokości 2000 m n.p.m., co sprzyja funkcjonowaniu dobrej infrastruktury narciarskiej. 20 km nartostrad na zboczach wzniesienia oraz zespół wyciągów od lat przyciąga do Szklarskiej Poręby amatorów białego szaleństwa.

Przez długi czas turyści zatrzymywali się w schronisku na Hali Szrenickiej. Dopiero w latach 1921-22 wybudowano pierwsze schronisko na Szrenicy. Podobnie jak inne tego typu drewniane budowle w Karkonoszach, zostało strawione przez pożar w 1968 roku. Odbudowano je dopiero na początku lat osiemdziesiątych. Szrenica jest doskonałym punktem widokowym na Kotlinę Jeleniogórską, Góry Izerskie i Góry Kaczawskie. W pobliżu znajdują się ciekawe grupy skalne: Końskie Łby, Szronowiec, Trzy Świnki.

Dojście: szlakiem czerwonym (Główny Szlak Sudecki) lub dla mniej wytrwałych wjazd wyciągiem krzesełkowym i dojście ok. 10 min. łącznikiem czarnym. Na północne i wschodnie zbocza Szrenicy wiedzie szlak zielony z Hali Szrenickiej przez Końskie Łby do schroniska Pod Łabskim Szczytem

Wodospad Kamieńczyka

Najwyższy wodospad w polskich Karkonoszach. Jego próg znajduje się na wysokości 843 m n.p.m. Wodospad spada trójstopniową kaskadą o wysokości 27 m do malowniczego Wąwozu Kamieńczyka.

Wąwóz Kamieńczyka ma ok. 100 m długości. Jego pionowe, skalne ściany osiągają ponad 25 m wysokości, a szerokość na niektórych odcinkach sięga nawet 4 m.

Za środkową kaskadą wodospadu znajduje się, po części wykuta sztucznie przez Walończyków, jaskinia – tzw. „Złota Jama” ze skupiskami pegmatytu i ametystów. Przy wodospadzie mieści się schronisko „Kamieńczyk” i „Szałas Sielanka".

Urocza atmosfera wąwozu została uwieczniona w brytyjskiej ekranizacji książki C. S. Lewisa „Opowieści z Narnii: Książe Kaspian”. Legenda głosi, że Kamieńczyk powstał z łez siedmiu rusałek, które opłakiwały śmierć jednej z nich zakochanej w Kamieńczyku Broniszu, który wysoko w Karkonoszach szukał szlachetnych kamieni, żeby pomóc w niedostatku chorej matce.

Rusałka Łabudka, nie zważając na ostrzeżenia sióstr, zakochała się w śmiertelniku. Oddała mu swój cały skarb - drogocenne kamienie na leczenie chorej matki. Bronisz, który odwzajemnił uczucie rusałki obiecał, że niedługo wróci. Łabudka wypatrywała go przez wiele dni. Z tęsknoty postanowiła odszukać ukochanego. Ruszyła spod swego domu pod Łabskim Szczytem na północ w kierunku Hali Szrenickiej. Stamtąd ostrożnie posuwała się w dól. Nagle zobaczyło przerażający widok – ciało swego ukochanego, który spadał ze skalnego urwiska. Rusałka z wrażenia poślizgnęła się i upadła koło Bronisza. Siostry rusałki tak długo płakały nad losem kochanków, aż z ich łez powstał wodospad Kamieńczyka – jedno z najpiękniejszych miejsc w Karkonoszach.

Dojście: z centrum miasta szlakiem czerwonym (GSS) – od węzła szlaków Szklarska Poręba-centrum ul. Sikorskiego lub szlakiem czarnym biegnącym obok dolnej stacji Kolei Linowej "Szrenica"

Opłaty za wstęp do Wąwozu Kamieńczyka
bilety jednorazowe: 5 zł normalny, 2,50 zł ulgowy bilet
jednodniowy dla uczestników grup z przewodnikiem górskim sudeckim 4,00 zł, 2,00 zł
 

Czynne: codziennie od 9:00 do 17:00

Wodospad Szklarki

Wizytówka Karkonoszy, drugi (po Wodospadzie Kamieńczyka) najwyższy wodospad tego masywu górskiego. Malowniczo położony na terenie Enklawy Karkonoskiego Parku Narodowego, wpisany w Wąwóz Szklarki. Strumień wody wodospadu ma wysokość 13,3 m. Wędrując ścieżką można zapoznać się z najbardziej charakterystycznymi elementami przyrody karkonoskiej m.in. stromymi zboczami i ciekawymi skałkami doliny potoku Szklarki.

Okolice Wodospadu są jednym z niewielu miejsc, w których zachowały się typowe dla tutejszych okolic przyrodnicze perły, czyli buczyna sudecka z domieszką jodły i świerka – będziesz mógł chłonąć piękno naturalnego lasu, a przy okazji podziwiać różne gatunki mchów i porostów oraz wiele gatunków ptaków, np. pluszcza i pliszkę górską.

Zwieńczeniem wycieczki będzie widok Wodospadu Szklarki, z którego woda z łoskotem spada z wysokości 13 metrów! W 1868 roku przy wodospadzie wybudowano gospodę, która z czasem przekształcona została w dzisiejsze schronisko „Kochanówka”. Dojście: z centrum miasta zielonym szlakiem wzdłuż rzeki Kamienna lub szlakiem czarnym (szlak okrężny wokół Szklarskiej Poręby). Obok Wodospadu Szklarki biegnie też szlak niebieski z Piechowic do schroniska „Pod Łabskim Szczytem”

Złoty Widok

Naturalny taras i doskonały punkt widokowy. Z tego okazałego i bardzo stromego progu skalnego nad doliną Kamiennej o wysokości sięgającej nawet 20m możemy podziwiać i spojrzeć z innej perspektywy na Kotlinę Jeleniogórską oraz Karkonosze - Szrenicę i Śnieżkę.

 

Śnieżne kotły

Jeden z najbardziej urokliwych fragmentów Karkonoszy. Śnieżne Kotły to dwa najlepiej wykształcone kotły polodowcowe w Karkonoszach. Stanowią ścisły rezerwat przyrody o powierzchni 127 ha. Pionowe ściany skalne dochodzą tu do 200 m wysokości, górna krawędź Dużego Kotła położona jest na wysokości 1490 m n.p.m. W Wielkim Kotle znajdują się dwa małe, okresowo wysychające, jeziorka Śnieżne Stawki.

Nazwa Kotłów pochodzi od płatów śniegu, które utrzymują się nawet do późnego lata. Śnieżne Kotły to również najbogatsze zbiorowisko górskiej flory w całych Sudetach. Nad Śnieżnymi Kotłami górują skałki Czarcia Ambona - punkt widokowy na dno kotłów. Obok znajduje się stacja przekaźnika telewizyjnego. Dojście: Głównym Szlakiem Sudeckim (czerwony-grzbietowy) lub z Hali Pod Łabskim Szczytem szlakiem żółtym. W głąb Śnieżnych Kotłów prowadzi od Hali Pod Łabskim Szczytem szlak zielony tzw. „Ścieżka nad reglami” (uwaga! szlak trudny, a zimą zamknięty)

Krucze Skały
Krucze Skały to okazała grupa skalna o wysokości 30 metrów, usytuowana na prawym brzegu rzeki Kamiennej, która wykorzystywana jest przez ośrodek sportów ekstremalnych. To doskonały punkt widokowy na Dolinę Kamiennej, część miasta i Góry Izerskie.

Pod okiem instruktora można tu uprawiać wspinaczkę skałkową, zjechać tyrolką, skoczyć na tzw. wahadle czy przejść nad przepaścią po moście linowym. Dojście: z centrum miasta szlakiem czerwonym (ul. Sikorskiego), potem ul. Mickiewicza

Chybotek

Nazwa tej formacji skalnej pochodzi od dużej „chybotliwości”. Wielki głaz narzutowy znajduje się na kilku mniejszych, a przy tym opiera się na nich tylko w dwóch punktach. Ta konfiguracja daje turystom możliwość rozbujania wielkiego głazu przy użyciu stosunkowo niewielkiej siły. Ze względu na swój kształt był również zwany „Misą cukru”.

Z Chybotkiem związane są walońskie podania i legendy o Duchu Gór. Skałę otaczała aura tajemniczości, a według dawnych opowieści zamykała ona wejście do podziemnego skarbca. Dojście: od szlaku niebieskiego. W pobliżu Złoty Widok i Grób Karkonosza

Krzywe baszty

Wyzwanie dla odważnych amatorów wspinaczki, a jednocześnie przyjemne miejsce odpoczynku dla strudzonych wędrowców. Krzywe Baszty to granitowa, silnie spiętrzona grupa skalna o wysokości 18 m. W południowej ścianie znajduje się niewielka jaskinia, która powstała po wydobyciu pegmatytów. Dojście: z centrum miasta szlakiem czerwonym (ul. Sikorskiego).

Stara chata walońska Juna

Siedziba bractwa, galeria kamieni i miejsce, w którym kultywowane są walońskie tradycje. Turyści, po uprzedniej zapowiedzi telefonicznej, mogą odbyć seanse tajemniczych walońskich obrzędów, wysłuchać podań walońskich czy legend związanych z Sudetami z ust Wielkiego Mistrza Walońskiego. Stara Chata Walońska to niegdysiejsza siedziba Walonów, średniowiecznych mistrzów wydobywania i przetwarzania bogactw naturalnych, rud żelaza, metali, kamieni szlachetnych i kwarcu.

Stara Chata stoi przy rozwidleniu Czeskiej Ścieżki biegnącej do źródeł Łaby, miejsca prastarego kultu, oraz czarnego szlaku okalającego Szklarską Porębę. Przy Chacie funkcjonuje Pracownia Rzeźbiarska. Znajdują się tu również bogate zbiory kamieni półszlachetnych i minerałów.

Adres:
Szklarska Poręba
ul. Kołłątaja 12
tel. 75 71 72 956

Chata Walońska otwarta jest cały rok po uprzednim telefonicznym uzgodnieniu. Oferta przeznaczona jest dla grup zorganizowanych. Wstęp wolny.

Dom Carla i Gerharta Haupmannów

„Ten centralny duchowy punkt na mapie Karkonoszy przyciąga jak magnes. Nie dziwi więc, że wokół niego wciąż skupiają się artyści i ludzie kultury tworząc kolonie artystyczne” – pisze o fenomenie Domu Carla i Gerharta Haupmannów Stanisław Firszt, dyrektor Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze. Bracia – Carl i Gerhard zamieszkali tu w 1890 roku. Starszy brat Carl Hauptmann (1858-1921), filozof, biolog, poeta, dramatopisarz, zasłynął przede wszystkim za sprawą „Księgi Ducha Gór”, będącej zbiorem dziewięciu przygód legendarnego władcy Karkonoszy. Młodszy, Gerhart Hauptmann (1862-1946), nazywany ojcem niemieckiego dramatu naturalistycznego , został uhonorowany w 1912 roku literacką Nagrodą Nobla za całokształt twórczości. Swoje największe dzieła : „Tkacze”, „Futro bobrowe”, „Woźnica Henschel”, „Wniebowzięcie Hanusi” czy ”Kolega Crampton” stworzył właśnie w Szklarskiej Porębie. Nazwisko Hauptmannów przyciągało gości ze świata kultury i nauki ówczesnej Europy. Z czasem dom braci stał się miejscem towarzyskich i artystycznych spotkań i dał początek kolonii artystycznej w Szklarskiej Porębie.

Dziś Dom Carla i Gerharta Hauptmannów nadal pełni rolę centrum inspirującego ruch artystyczny i jest siedzibą stałych wystaw dotykających tematyki rodziny i przyjaciół Hauptmanów, królestwa Ducha Gór czy spuścizny kolonii artystycznych.

Adres:
ul. 11 Listopada 23
tel. 75 717 26 11
www.domhauptmannow.pl
Zwiedzanie: od wtorku do niedzieli w godz. 9:00 - 16:30, w poniedziałek nieczynne.
Wstęp: dorośli - 7 zł, dzieci - 4 zł

Młyn św. Łukasza

Interesujący przykład architektury górskiej. Młyn Św. Łukasza znajduje się w samym centrum Szklarskiej Poręby, przy prawym brzegu Kamieńczyka. To jeden z najstarszych zabytków w mieście. Został wybudowany w 1870 roku. Niegdyś pełnił funkcję młyna, karczmy czy tartaku. Na początku XX wieku został strawiony przez pożar. Został zrekonstruowany w latach 20. Z dawnej budowli pozostały jedynie kamienne mury piwnic, parteru i piętra, ale budynek odżył i wkrótce stał się miejscem działań artystycznych i wystawienniczych.

Dziś Młyn Świętego Łukasza to pięknie utrzymany budynek, który w swoim wnętrzu kryje przytulną restaurację i dyskotekę. Stylistyka i wystrój wnętrz nawiązuje do historii i charakteru miejsca, a w menu można znaleźć staropolskie i regionalne dania.

Adres:
ul. 1 Maja 16
58-580
Szklarska Poręba
tel. 535 350 055

Muzeum mineralogiczne

Bogate zbiory minerałów, które liczą ponad 3 tys. eksponatów i są uzupełniane każdego roku w towarzystwie wystawy poświęconej dinozaurom. Znajdziemy tu kamienie szlachetne, meteoryty czy jajo dinozaura. Do niedawna w muzeum można było podziwiać największy 10-karatowy diament, który niestety został skradziony.

Przed siedzibą budynku można przyjrzeć się jedynemu w Europie „lasowi karbońskiemu”. To skamieniałe pnie drzew, które rosły około 300 milionów lat temu. Muzeum zapewnia salę audio-video, gdzie wyświetlane są filmy popularnonaukowe.

Adres:
ul. Kilińskiego 20
tel. +48 607 100 880,
www.sokolowski-muzea.pl
czynne: wtorek - sobota od 10:00 do 18:00; niedziela od 10:00 do 16:00; poniedziałek - nieczynne w sezonie muzeum czynne jest codziennie od 10:00 do 18:00
Wstęp: dorośli - 10 zł, emeryci i studenci - 7 zł (za okazaniem legitymacji), młodzież poniżej 18 roku życia - 5 zł, dzieci do lat 5 bezpłatnie

Grota solna

Ból Gardła ?
Chore zatoki ?
Alergia ?
Ciągły stres ?

Wykorzystaj leczniczą moc soli, pozwól sobie pomóc.

Galoterapia, czyli leczenie solą, to coraz popularniejsza forma wspierania leczenia farmakologicznego. Specyficzny mikroklimat groty solnej, gdzie powietrze nasycone jest minerałami i mikroelementami gwarantuje utrzymanie właściwej kondycji obronnej naszego organizmu i zmniejszą ilość infekcji. Klimat relaksu i odprężenia pozwala wypocząć, wyciszyć się, zapomnieć o stresie i pozbyć się zmęczenia. Pobyt w grocie solnej, to świetny relaks dla całego organizmu.

„Sól-to jedno z najbogatszych źródeł życia.
Ty też możesz czerpać z niego wszystko to,
co najlepsze dla Twojego zdrowia i urody”.

Dla gości Aparting rabat (20%) zgodnie z informacją na karcie pobytowej.

Adres: Szklarska Poręba ul. Kopernika 14 (Centrum Rehabilitacji KRUS poz.1)
tel. 75 74 59 821 czynne: poniedziałek-sobota 11.00 – 21.00, niedziela 15.00 – 21.00
www.grotasolna.net

Kamienny Krąg

Atrakcja dla miłośników rzeźby i happeningu. Kamienny Krąg z żelaznymi postaciami to prywatna inicjatywa artysty Zbigniewa Frączkiewicza, którego zainspirował wydobywany w okolicach Szklarskiej Poręby kamień.

Artysta realizuje monumentalne rzeźby z kamienia i żelaza. Obok Żelaznych Ludzi (1984.) jest m.in. autorem pomnika ofiar Lubina'82 (1991/92) czy siedmiometrowej figury Chrystusa na Krzyż Milenijny w Bolesławcu (2000/01). Swe monumentalne rzeźby z kamienia i żelaza artysta wystawiał również m.in. w Mainz, Hanowerze, Fellbach, Worpswede, Karlsruhe, Wiedniu i Berlinie.

Przed „Kamiennym Kręgiem” stoi „LGOM”, jedna z najważniejszych rzeźb Frączkiewicza, nagrodzona Grand Prix na wystawie sztuki w Krakowie, w 1975 roku „Rzeźba roku Polski Południowej”. Dojście: z centrum drogą dojazdową do wyciągu na Szrenicę

Rundschreiben
Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj informacje o najnowszych wydarzeniach w naszym hotelu.

Diese Website verwendet Cookies.

Durch den Besuch akzeptieren Sie unsere Cookie-Politik, nach Ihren Browser-Einstellungen. Mehr in der Datenschutzerklärung.

OK, schließen